Kádár virágkertészet Palics

muskátlik,egynyári virágok , virágpalánták , cserepes és vágott krizantémok termesztése

Hogyan teleltessük a muskátlit?

Milyen lehetőségek kínálkoznak?

1.) A muskátlit cserepestül, változatlan állapotban is át lehet
     teleltetni. Világos helyiség, 6-8 °C-os hőmérséklet és
     rendkívül csekély öntözés (épp ne legyen porszáraz a
     talaj) kell hozzá. A növények jó része ugyan elpusztul, de
     ha megfelelő körülményeink vannak e módszer
     alkalmazásához, érdemes egyszer kipróbálnunk.

2.) Egy másik lehetőség, hogy kihúzzuk a földből növényeket,
    alaposan visszametsszük a gyökereiket és hajtásaikat,
    majd összeültetünk akár 15 tövet egyetlen nagyobb
    cserépbe. Akár sötét helyiségben is tarthatjuk, de fontos,
    hogy ne legyen fagy. Tavasszal kitermeljük a még
    reményteljes töveket, vízbe áztatjuk, majd szétültetjük
    őket.

3.) A harmadik módszer a hajtások eldugványozása. Ősszel,
    szeptember-októberben hajtásokat vágunk az elvirágzott
    muskátlitövekről, majd apró cserepekbe ültetve
    meggyökeresítjük azokat. Világos és meleg helyet
    igényelnek, mint pl. az ablakpárkány. Januárra
    megerősödnek, tavaszra pedig akár virágoznak is.

Ha virágaink sikeresen átvészelték a telet, tavasszal ültessük át egy nagyobb cserépbe őket, és kezdjük el a kinti levegőhöz szoktatni őket. Ültessük friss földbe a virágokat és a gyökereket is vágjuk vissza kissé, mert a megújult gyökerekkel jobban fejlődnek majd virágaink. Az öntözést akkor végezhetjük gyakrabban, ha megindult a növekedés és megjelentek az új levélkék. A következő hónapban kezdjük el tápoldatozni, és az első hajtásokat vágjuk vissza a felére, így elkerülhetjük, hogy felnyúlt hajtásokat kapjunk. Azt tudni kell, hogy az átteltetett muskátlik soha nem lesznek olyan szépek, mint a tavasszal vásárolt friss állomány. Ráadásul a megmaradt példányok úgy megfáradnak, hogy nem is hajlandók tavasszal virágozni, legfeljebb nyár közepére térnek magukhoz.


Muskátli szaporítás dugványozással

A muskátli a legelterjedtebb hazai balkonnövény. Szaporítása viszonylag egyszerű, otthoni körülmények között is kivitelezhető.

Dugványozás ideje:

Július - augusztus, amikor a fokozott hajtásnövekedés már lelassult, a friss hajtások kellően megerősödtek.

Dugványszedés:

A dugványokat lehetőleg reggel szedjük meg. A megvágott dugványokat a lehető legrövidebb időn belül készítsük elő a dugványozásra, és minél hamarabb végezzük el a dugványozást. Ha a dugányozással várnunk kell, akkor a dugványokat tartsuk nedves, magas páratartalmú, hűvös helyen.

A dugványokat a megerősödött hajtásokból vágjuk. Használhatunk vezérhajtást és mellékhajtást is. Lehetőleg ne válasszunk virágos hajtást, vagy ha mégis erre kényszerülünk, akkor a virágot távolítsuk el. A megvágott hajtás végét távolítsuk el, ha nagyon gyenge, ellenkező esetben ne bántsuk.

A dugvány mérete 10-15 cm legyen. Ezen méretek rugalmasan kezelhetőek, kis mértékben eltérhetünk mindkét irányba.

Dugványozás:

A dugvány alsó részéről (kb 5cm) távolítsuk el a leveleket, mert ezek a szaporítóközegbe kerülve elhalnak, majd rothadásnak indulnának, táptalajt adva a kórokozóknak. Ha tehetjük, akkor vásároljunk bármelyik mezőgazdasági boltban gyökereztető hormont (INCIT), és a dugvány alsó részét mártsuk bele a porba. Egy szaporítóedényt (szaporítóláda, cserép, balkonláda, stb) töltsünk meg jó vízelvezető virágfölddel. A dugványokat dugjuk bele egyesével a virágföldbe, 3-4 cm mélyre. Az dugványokat ezután helyezzük hűvös, a forró napsütéstől árnyékolt helyre, és rendszeresen öntözzük.

Muskátli dugványozása Muskátli dugványozása
 

 Így lesz szép a muskátli:

Tippjeink segítenek abban, hogy a frissen ültett növény valóban csodálatosan és lehetőleg minél tovább virágozzon! Ügyeljünk arra, hogy minél nagyobb tálba, cserépbe vagy balkonládába ültessük a virágot. Egy-egy növényre jusson legalább 3 liter föld. Az edényeket alul lyukasszuk ki 50-60 centiméterenként 12-14 mm-es fúróval, máskülönben a felesleges víz nem tud kifolyni, s a növény hamar elpusztulhat. Rendkívül fényigényes növény. Az álló és futó, egyszerű virágú fajtákat bátran tehetjük tűző napra is, a félfutó, telt virágú fajtákat ellenben olyan helyre tegyük, ahol délig éri őket nap. Ha árnyékba tesszük, nem csak kevesebb lesz rajta a virág, de a virágzás akár el is maradhat! Alapvető a jó minőségű talaj. Kapható már olyan föld is, ami egész szezonban (tavasztól őszig) nem igényel tápoldatozást, így elég, ha tiszta vízzel öntözünk. Hagyományos virágföld esetén az ültetés után 2-3 héttel kezdjük meg a tápoldatozást! Öntözzük rendszeresen a muskátlit! Kezdetben, ültetés után, 2-3 naponta locsoljunk, nyáron pedig, főleg ha 30 fok fölé emelkedik a hőmérséklet, akkor naponta indokolt az öntözés. Ősszel ismét elegendő 2-3 naponta locsolni. Szedjük le az elnyílott virágokat az álló és félfutó, telt virágú fajtákról! Az elszáradt vagy sárga leveleket törjük ki, ezáltal csökkentjük a betegségek kialakulásának esélyét.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 18
Tegnapi: 1
Heti: 82
Havi: 297
Össz.: 108 264

Látogatottság növelés
Oldal: Muskátli ápolás
Kádár virágkertészet Palics - © 2008 - 2024 - kadarflower.hupont.hu

A HuPont.hu-nál a honlap készítés egyszerű. Azzal, hogy regisztrál elkezdődik a készítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »